Postanowiłem opisać ciekawą alternatywę dla VMware vSphere, której używam od ponad roku na swoim HP MicroServer. Wcześniej używałem VMware vSphere i mogę przyznać, że jest to bardzo dobra opcja.

XCP-ng

Główny plus z perspektywy domowego użytkownika jest taki, że rozwiązanie wspiera software raid linuxowy, tzn. mdraid jako cel instalacji. Ułatwia to sprawę o tyle, że w serwerze nie posiadającym sprzętowego kontrolera możemy zainstalować hypervisor i pliki maszyn w RAID 1. VMware natomiast co najwyżej pozwalał na instalację systemu na jednym dysku z lokalnym datastore bez RAID i przekazanie dysków bezpośrednio do maszyny, aby z jej poziomu utworzyć RAID. Tak na marginesie, to ta druga opcja też jest tu możliwa.

XCP-ng https://xcp-ng.org/ to hypervisor będący forkiem XenServer. Fundusze na XCP-ng były zbierane przez zbiórkę na kickstarter w 2018. Jest to rozwiązane opensource z opcją płatnego wsparcia dla firm. Do własnego użytku oczywiście wsparcie nie jest potrzebne ;).

Sam proces instalacji jest dość intuicyjny i dobrze opisany: https://xcp-ng.org/docs/install.html#iso-installation Po instalacji serwer nie posiada GUI, ale jest kilka możliwości, jak sobie z tym poradzić:

  • nauczyć się poleceń i działać w konsoli :P
  • korzystać z darmowej ograniczonej wersji Xen Orchestra https://xen-orchestra.com/#!/xo-pricing
  • skorzystać z Xen Orchestra Community ze źródeł
  • skorzystać z nieoficjalnego GUI na Windows XenAdmin

Osobiście korzystam z wersji Xen Orchestra Community i mogę stwierdzić, że dobrze się sprawuje. Więcej info na ten temat jest dostępne na github:

instalacja: https://github.com/Jarli01/xenorchestra_installer
aktualizacja: https://github.com/Jarli01/xenorchestra_updater

Proces instalacji sprowadza się do przygotowania maszyny z minimalnymi wymaganiami: 1 vCPU, 3 GB ramu i 10 GB przestrzeni dyskowej z systemem Ubuntu lub Debian, na którym będzie działać GUI.

Następnym krokiem jest uruchomienie skryptu instalacyjnego:

curl https://raw.githubusercontent.com/Jarli01/xenorchestra_installer/master/xo_install.sh | sudo bash

Kolejnym krokiem jest aktualizacja, która można wykonywać z crontab:

sudo bash
sudo curl https://raw.githubusercontent.com/Jarli01/xenorchestra_updater/master/xo-update.sh | bash