LineageOS

Kilka słów na temat ciekawego systemu którego używam od pewnego czasu - LineageOS for microg, bazującego na popularnym LineageOS ale zamiast pakietu GApps posiadającego jego implementację w wersji opensource

Czytałem sporo opinii na temat tego systemu, że szału nie ma, słabo działa etc, ale wiadomo, ale clue sprawy tkwi w tym, że taki system nie będzie tym samym co android z pudełka od operatora. Jest to system dla osób które nie mają problemu z tym, że coś wymaga poświecenia uwagi zanim będzie działać optymalnie.

Instalacja jest dość prosta tzn. bardzo zbliżona do instalacji LineageOS ale z kilkoma dodatkami opisanymi na stronie. Należy tylko brać pod uwagę, że zmiana oprogramowania w telefonie może się wiązać z ryzykiem jego uszkodzenia, o ile ktoś nie jest w tym temacie doświadczony. Jednakże moim zdaniem - instalacja tego systemu jest stosunkowo prosta i dobrze udokumentowane (sporo filmów na YouTube).

Obrazy systemu dla Moto G7 Power:

Obrazy dla ocean

Sporo z poniżej wymienionych funkcji jest już zawarte w bazowym LineageOS, natomiast wszystkie razem stanowią o sukcesie tego rozwiązania:

Najistotniejsze funkcje LineageOS for microg:

  • regularne aktualizacje OTA (Over The Air) - wypadku mojego telefonu, który należy do tych budżetowych co miesiąc
  • rozbudowane funkcje oszczędzania energii
  • tryb VoLTE (Voice over LTE)
  • SELinux
  • preinstalowany F-Droid (katalog aplikacji opensource)
  • microg
  • AuroraStore (alternatywny dostęp do Google Play, ale wiążą się z tym pewne obostrzenia)
  • ograniczenie szpiegowania od Google

Dodatkowe oszczędności energii wynikają właśnie z microg, ponieważ jego kod jest zdecydowanie mniejszy tzn OpenGApps w wersji pico zajmuje ~125 MB a microg ~4 MB.

Katalog F-Droid to fantastyczna sprawa jest tam wiele aplikacji będących odpowiednikami tych z GooglePlay ale kompletnie za darmo i bez reklam :). Z poziomu katalogu mozna łatwo wykonać downgrade ale przede wszystkim są jasne infromacje nt. jakich uprawnień wymaga dana aplikacja.

Mnie takie funkcjonalności przekonują.